Homepage
Menu
Novinky
Zákony a normy
Úřady a instituce
Podklady pro projektování
Výpočty
Fáze výstavby
Podnikatelské info
Stavební zakázky
Adresář firem
Katalog výrobků
Stavebniny
Průvodce stavebníka
Novostavba či rekon-kce?
Vyběr pozemku
Koupě pozemku
Zaměření, průzkumy
Koncepce domu
Studie
Územní rozhodnutí
Stavební povolení
Realizační projekt
Financování
Stavební dozor
Stavební firma
Kolaudace

Výběr pozemku

Nejprve byste si měli ujasnit, kde by se Vám líbilo bydlet, jaké máte možnosti a jaké máte představy o výměře. Pro samostatně stojící dům je minimální plocha cca 400 m2, kolem 800 m2 už se vejdete bez problémů, od 1200 m2 už uvažujte i o údržbě pozemku v budoucnosti. Ceny se mohou pohybovat od 200 Kč/m2 zasíťovaného pozemku na venkově až po desítky tisíc korun za m2 v centrech měst.

Kromě důkladného obhlédnutí okolí a prohození pár vlídných vět se starousedlíky si rozmyslete i tvar pozemku a svažitost.

Když si nějaký pozemek vyhlédnete, měli byste se začít zajímat o územní plán dané obce – jednak pro informaci, můžete-li zde stavět a co (žádost o územně plánovací informaci) a pak také, abyste zjistili, jak se může urbanizovat okolí toho pozemku včetně např. informací o dopravních obchvatech apod.

Dálkovým přístupem do katastru nemovitostí získáte přesnou výměru pozemku a také skutečné majitele. Před koupí si ale nechejte si vyhotovit snímek z katastru (kopie katastrální mapy) a také výpis z katastru přímo na katastrálním úřadě – zde zjistíte též břemena, která na pozemku mohou váznout. Zvídavější si mohou požádat i o kopii nabývacího titulu (tedy kupní smlouvy/dědického řízení) současného majitele,

A v neposlední řadě je před koupí nutné zjistit příjezd na pozemek a napojení na inženýrské sítě. Přestože Vás bude realitní kancelář ubezpečovat, že je vše „v dosahu“, doporučujeme navštívit minimálně správce kanalizace a vodovodu, elektrodistributora, popř. plynárnu a telefon a zjistit vzdálenosti a kapacity příslušných sítí (počítejte s cenami přípojek cca 2000 Kč/m kanalizace a 1000 Kč/m vodovodu, což může výslednou cenu zasíťovaného pozemku zásadně ovlivnit.
<< předchozí    Novostavba či rekon-kce?


další >>   Koupě pozemku

Copyright © StavIS
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 23.07. 2008 (4250 čtenářů)

[ Zpět ]
StavIS
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.67 sekund